Το engi.gr αποτελεί ένα δωρεάν εξειδικευμένο εργαλείο για τους Μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων καθώς και τους επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται σε συναφές αντικείμενο. Λειτουργεί με τη μορφή ερωτο-απαντήσεων, χωρίς να προορίζεται ως ένας άλλος χώρος συζήτησης και έχει καθαρά επαγγελματικό χαρακτήρα.

Μέσω του engi.gr παρέχεται η δυνατότητα:

1. σε όλους να βρούνε σαφείς και τεκμηριωμένες απαντήσεις σε πλήθος ερωτήσεων που απασχολούν τον χώρο
  2. στους Μηχανικούς και τους επαγγελματίες του χώρου να αναδείξουν τις γνώσεις και την εμπειρία τους, προωθώντας παράλληλα το γραφείο ή την επιχείρησή τους

Μάθετε περισσότερα

Λάθος υπολογισμός προστίμου;

2

πόντοι

Ή κάτι μου διαφεύγει ή το σύστημα έχει κάνει λάθος στον υπολογισμό του προστίμου.

Δήλωση απο μεταφορά του 4014/11, Κύρια και μοναδική κατοικία με τιμή ζώνης 600, μετά το 2004, εκτός σχεδίου και χωρίς άδεια, κύρια κατοικία πολύτεκνου. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου έχουμε:

45μ2 κύριων χώρων Χ 600 Τ.Ζ. Χ 0.15 Χ 2 χωρίς Ο.Α. Χ 1,7 εκτός σχεδίου Χ 0.40 Κύρια κατοικία Χ 0.2 πολυτεκνία = 1101,60€.

Το σύστημα βγάζει 550,80€! ακριβώς το μισό.

Μου διαφεύγει κάτι προφανές;

πριν από 7 χρόνια, 11 μήνες

Pvranas 1037

Σχόλια ερώτησης

Δείτε όλα τα προηγούμενα σχόλια...
  • 2754,00€ με τον κοινωνικό συντελεστή, οπότε με το 80% θα έπρεπε πάλι να βγάζει 1101,60€ - πριν από 7 χρόνια, 11 μήνες - από Pvranas ( 1037)
  • Έχεις δίκιο πάντως,δεν είναι σωστό αυτό που βγάζει - πριν από 7 χρόνια, 11 μήνες - από hlikal ( 354)
  • Φοβάμαι μήπως είναι κανένα bug που μεταφέρει και τον κοινωνικό συντελεστή. Έστειλα mail στο ΥΠΕΚΑ, ελπίζω να απαντήσουν. - πριν από 7 χρόνια, 11 μήνες - από Pvranas ( 1037)
  • Παίδες, δέν ξέρω τί κάνει στον φίλο, αλλα σήμερα έκανε μεταφορές του τίτλου απο την μία δήλωση στην άλλη .. τό έκανε 3 φορές και μου διάλυσε τις δηλώσεις. .. μάλλον θα τρέχουμε και δέν θα φτάνουμε σε λίγο ... - πριν από 7 χρόνια, 11 μήνες - από chadzis ( 661)

2

πόντοι

Απάντηση ΤΕΕ

"Ο κοινωνικός συντελεστής που υπήρχε στον 4014 έδινε τη δυνατότητα επιλογής και μιας άλλης ειδικής συνθήκης (π.χ. ανάπηροι >80%), γιατί συμμετείχε στον τύπο υπολογισμού.  
Για το λόγο αυτό διατηρήθηκε ως δεδομένο κατά τη μεταφορά των στοιχείων των δηλώσεων του 4014, προκειμένου να μην υπάρξει διαφοροποίηση προς τα πάνω σε αυτές τις λίγες δηλώσεις που συνέτρεχαν και οι δύο συνθήκες.

Στην περίπτωση που αναφέρετε, όπου έχει υπάρξει και τροποποίηση των πολεοδομικών μεγεθών, θα διαβιβάσω το αίτημά σας προκειμένου να διαγραφεί ο κοινωνικός συντελεστής του 4014 (που εσείς τώρα δεν μπορείτε να τον δείτε) προκειμένου να επιλέξετε στην δήλωση έναν εκ των δύο."

Καί ένα συγχαρητήρια για την άμεση απάντηση απο μένα.

πριν από 7 χρόνια, 11 μήνες

Pvranas 1037

Σχόλια απάντησης

Δεν υπάρχουν σχόλια...

Συνδέσου για να απαντήσεις

Νέος χρήστης; Γίνε μέλος