Το engi.gr αποτελεί ένα δωρεάν εξειδικευμένο εργαλείο για τους Μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων καθώς και τους επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται σε συναφές αντικείμενο. Λειτουργεί με τη μορφή ερωτο-απαντήσεων, χωρίς να προορίζεται ως ένας άλλος χώρος συζήτησης και έχει καθαρά επαγγελματικό χαρακτήρα.

Μέσω του engi.gr παρέχεται η δυνατότητα:

1. σε όλους να βρούνε σαφείς και τεκμηριωμένες απαντήσεις σε πλήθος ερωτήσεων που απασχολούν τον χώρο
  2. στους Μηχανικούς και τους επαγγελματίες του χώρου να αναδείξουν τις γνώσεις και την εμπειρία τους, προωθώντας παράλληλα το γραφείο ή την επιχείρησή τους

Μάθετε περισσότερα

Αδεια καταστηματος σε εξ διαιρετου κτισματος

0

πόντοι

Σε εξ διαιρετου αγροτεμαχιου που ειμαι συνιδιοκτητης με ποσοστο 25 τοις εκατο εγινε τακτοποιηση αυθερετου κτισματος απο κοινου.στο κτισμα.Ομως εν αγνοια μου αλλος συνιδιοκτητης με αντιστοιχο ποσοστο ανοιξε αναψυκτηριο χωρις την συγκαταθεση μου και χωρις καποια παραχορηση απο εμενα.Να διευκρινησω οτι η τακτοποιηση ειχε γινει για επαγγελματικη χρηση.Η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο εγκυρο και νομιμο ειναι?Ευχαριστω για την οποιαδηποτε πληροφορια

πριν από 3 χρόνια, 9 μήνες

precious 0

Σχόλια ερώτησης

Δεν υπάρχουν σχόλια...

0

πόντοι

Θα πρέπει να ελέγξετε τι γράφει το μεταξύ σας συμβόλαιο. Ισως με το 50+ % να μπορεί. Μπορεί όχι. Ισως έχει αποκλειστική χρήση στο ακίνητο, ίσως όχι. Δεν είναι πολεοδομικά θέματα αυτά, αλλά νομικά περισσότερο, αφού το κτίριο ορθά έχει τακτοποιηθεί. Συμβουλευτείτε Δικηγόρο.

πριν από 3 χρόνια, 9 μήνες

Pvranas 1037

Σχόλια απάντησης

• Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και το χρονο σας.Συμβολαιο υπαρχει μονο τις μεταβιβασης του αγροτεμαχιου στους 4 συνιδιοκτητες εξ αδιαιρετου με ποσοστο 25 τοις εκατο ο καθενας.Το προβλημα μου ειναι πως δωθηκε αδεια στον εναν απο τους 4 χωρις την εγκριση μου?Εαν χρειαζοταν σε καποια υπηρεσια η δικη μου εγκριση(π.χ πολεοδομια,υγειονομικο)εφοσον ειμαι και εγω εξισου συνιδιοκτητης στο κτηριο που ανοιξε καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος καθως επισης και στο αγροτεμαχιο που παρεβρισκετο.Ο νομος καταστηματων σε οριζοντιες ιδιοκτησιες ειναι σαφεις αλλα σε εξ αδιαιρετου ιδιοκτησιες δεν εχω βρει αντοιστιχη περιπτωση με την δικια μου.το ερευνα και ο δικηγορος μου ακομα και σημερα καθως και φιλος συμβολαιογραφος μου που απορει με την περιπτωση μου και προσπαθει και αυτος να βρει καποια λογικη!Ευχαριστω πολυ και αν μαθετε κατι που θα μπορουσε να λυσει το προβλημα που αντιμετοπιζω θα ημουν υποχρεως.Σε καθε περιπτωση αν εχω καποια νεοτερη πληροφορια θα την μοιραστω μαζι σας για καποιον που ισως αντιμετωπισει κατι το αντοιστιχο.Ευχαριστω πολυ - πριν από 3 χρόνια, 9 μήνες - από precious ( 0)

Συνδέσου για να απαντήσεις

Νέος χρήστης; Γίνε μέλος