Το engi.gr αποτελεί ένα δωρεάν εξειδικευμένο εργαλείο για τους Μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων καθώς και τους επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται σε συναφές αντικείμενο. Λειτουργεί με τη μορφή ερωτο-απαντήσεων, χωρίς να προορίζεται ως ένας άλλος χώρος συζήτησης και έχει καθαρά επαγγελματικό χαρακτήρα.

Μέσω του engi.gr παρέχεται η δυνατότητα:

1. σε όλους να βρούνε σαφείς και τεκμηριωμένες απαντήσεις σε πλήθος ερωτήσεων που απασχολούν τον χώρο
  2. στους Μηχανικούς και τους επαγγελματίες του χώρου να αναδείξουν τις γνώσεις και την εμπειρία τους, προωθώντας παράλληλα το γραφείο ή την επιχείρησή τους

Μάθετε περισσότερα

Σ.Ο. κατά ΓΟΚ και προσθήκη με ΝΟΚ

0

πόντοι

Καλημέρα σας.

θα βγάλω άδεια νομιμοποίησης για τις αυθαιρεσίες σε μια μεζονέτα. Η αρχική άδεια που ήταν το 1998 ήταν για δυο, και χτίσαν αρχικά τη μια. Υπολοίπονται περίπου 50 τμ πλέον για τη δεύτερη. 

Εξετάζοντας το διάγραμμα κάλυψης προβλιματίστικα λίγο με το συντελεστή όγκου. Επισυνάπτω του υπολογισμούς. 

Τι έιναι αυτό το 2/2 που αυξάνει το Σ.Ο. κατά μια μονάδα?? Το έχει συναντίσει κανείς?

Στην περιοχή ήταν 4 κατά ΝΟΚ ο ΣΟ και έγινε με ΓΟΚ 5, μέγιστο ύψος 10.5 και επιπλέον για στέγη, αλλά δεν είναι υποχρεωτική. 

Τι μπορώ να του κάνω για να αυξήσω την επιφάνεια? 

Αφαιρώ τους ανοιχτους ΗΥΧ που υπήρχαν στην αρχική άδεια και έτσι έχω όγκο για να του βγάλω στέγη ή πατάρι. 

Είναι συντιριτικοί και δε θα θέλουν φυτεμένο δώμα. 

Λέω να τους προτείνω αίθριο για να δώσει αίσθηση μεγαλύτερου χώρου. Πιάνεται στο Σ.Ο.?

Τι άλλο μπορώ να κάνω για να μεγαλώσω το πανωσήκωμα? 

Στο υπάρχον έχουν σοφίτα 12 τμ η οποία έχει μέσο ύψος κάτω από 2.2μ. Δε τη μετράω στο ΣΔ σωστά? Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουγήσει θέμα ο ελενκτής δόμησης? Εαν την κλείσουν με γυψοσανίδα για να μην έχουν πρόσβαση, επιστρέψουν δλδ την στέγη στη μορφή που είχε στην άδεια, αλλά δεν καταργήσουν την σκάλα επιδή δε θέλουν να κανουν πολλά μερεμέτια στο υπάρχον σπίτι, μπορέι να πει τπτ ο ελεκτής?

συγνώμη για τις πολλές απορίες, αλλά είναι η πρώτη μου άδεια.

εκτριμώ οποιοδήποτε σχόλιο!!!

Σχόλια ερώτησης

Δεν υπάρχουν σχόλια...

Δεν υπάρχουν απαντήσεις...

Συνδέσου για να απαντήσεις

Νέος χρήστης; Γίνε μέλος