Το engi.gr αποτελεί ένα δωρεάν εξειδικευμένο εργαλείο για τους Μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων καθώς και τους επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται σε συναφές αντικείμενο. Λειτουργεί με τη μορφή ερωτο-απαντήσεων, χωρίς να προορίζεται ως ένας άλλος χώρος συζήτησης και έχει καθαρά επαγγελματικό χαρακτήρα.

Μέσω του engi.gr παρέχεται η δυνατότητα:

1. σε όλους να βρούνε σαφείς και τεκμηριωμένες απαντήσεις σε πλήθος ερωτήσεων που απασχολούν τον χώρο
  2. στους Μηχανικούς και τους επαγγελματίες του χώρου να αναδείξουν τις γνώσεις και την εμπειρία τους, προωθώντας παράλληλα το γραφείο ή την επιχείρησή τους

Μάθετε περισσότερα

Αμοιβή μηχανικού για έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού

2

πόντοι

Καλησπέρα, σχετικά με το κόστος ενεργειακού πιστοποιητικού ισχύει 1,5€/τμ για διαμέρισμα και 2€/τμ για κατάστημα;;

Ισχύουν οι ελάχιστες αμοιβές ή μπορει να ζητήσει ο μηχανικός όσο θέλει;;

πριν από 5 χρόνια, 2 μήνες

elina 55

Σχόλια ερώτησης

Δεν υπάρχουν σχόλια...

2 Απαντήσεις

5

πόντοι

Elina η αγορά σήμερα και έτσι όπως έγινε ...είναι ελεύθερη. Μπορείς να ζητήσεις ότι θέλεις και όσο κοστολογείς εσύ την δουλειά σου. Μπορείς να πάρεις αυτές τις τιμές ως "μέτρο" και κρίνεις την πραγματική τιμή που θα ζητήσεις.

gio 126

Σχόλια απάντησης

Δεν υπάρχουν σχόλια...

2

πόντοι

Ελίνα αν ζητήσεις τις νόμιμες αμοιβές, νομίζω δεν θα πάρεις καμία ενεργειακή επιθεώρηση.. χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω... προσωπικά ως ελάχιστη θεωρώ τα 100 ευρώ (σύνολο συμπεριλαμβανομένων των εξόδων). Αλλά και πάλι περιπτώσεις που ταυτόχρονα έχουν ανατεθεί και άλλες δουλειές ή αφορά πελάτη που μας είχε δώσει καλές δουλειές στο παρελθόν...κρίνονται κατά περίπτωση... ακόμα και δωρεάν έχουμε κάνει πολλές ως εξυπηρέτηση.

Στην Αθήνα πάντως έχω ακούσει πως οι τιμές έχουν ξεφτιλιστεί...

Συνάδελφοι κρατείστε και ένα κύρος... κάτω από 100 μην αναλαμβάνετε.

hlikal 354

Σχόλια απάντησης

Δεν υπάρχουν σχόλια...

Συνδέσου για να απαντήσεις

Νέος χρήστης; Γίνε μέλος